spalio
22

Bendradarbiaujant su LVPA realizuojami inovatyvūs sprendimai

Spalio 23 dieną minima Molekulės diena – tiesa, labiausiai ją švenčia chemikai, bet molekuliniai tyrimai svarbūs kiekvienam žmogui. Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA) įvairiomis priemonėmis remia mokslo ir technologijų inovacijas, kuriose žmonijai palankių sprendimų ieškoma net ir molekulių tikslumu.

Viena iš LVPA partnerių biotechnologijų projektuose yra įmonė „Droplet Genomics“, 2018-2020 metais įgyvendinusi projektą „Miniatiūrizuotos fluorescuojančių ląstelių genetinio kodavimo sistemos kūrimas“. Jam buvo skirta daugiau nei 490 tūkst. eurų finansavimas ES paramos lėšomis pagal priemonę „Intelektas. Bendri mokslo–verslo projektai“.

„2018 metais rinkoje atsirado metodika rinkti didelės raiškos duomenis iš biologinių duomenų, kuri atvėrė žmonėms perspektyvas daugiau sužinoti apie tuos mėginius. Vienas iš įdomiausių pritaikymų – biologinių analizių diagnostika ir mūsų tikslas buvo išskirti reikalingas ląsteles, panaudojant bazinį apdoroto mėginio metodą. Būtent fluorescencija yra būdas, kaip išrinkti dominančias ląsteles. Norėjome sukurti būdą, kaip tai padaryti vienu žingsniu, kad nereikėtų brangios įrangos“, – pasakoja įmonės technologijų direktorius Karolis Leonavičius.

Šio projektu metu buvo sukurtas prietaisas efektyviam pavienių ląstelių mėginių paruošimui. Sistema yra paremta mėginio ląstelių dažymu fluorescencinėmis žymėmis ir po to vykdomu automatizuotu tikslinių ląstelių genetiniu kodavimu. Taip pat, projekto metu sukurtas prietaisas leidžia ne tik efektyviau atlikti pavienių ląstelių analizę, bet ir jas rūšiuoti pagal pasirinktus fenotipinius žymenis, kas ženkliai praplečia technologijos pritaikymo sritis (pvz.: rūšiuoti ląsteles pagal jų receptorius ar antigenus). Projektas įgyvendintas su partneriu UAB „Integrated Optics“.

Prietaisu jau susidomėjo keletas įmonių ir sprendžiami gamybos iššūkiai.

„Inovacijų tvarumas yra viena svarbiausių ES investicijų uždavinių, kuriam skiriame didelį dėmesį, nes tikime, jog tai padės augti Lietuvos verslui, bet ir atsiskleisti vietiniams talentams“, – džiaugiasi LVPA vadovas Aurimas Želvys.

„Droplet Genomics“ atstovas K.Leonavičius akcentavo, kad bendradarbiavimas su LVPA buvo viena iš esminių pagalbų, leidusių sukurti norimą prietaisą, plėtoti kompanijos veiklą ir identitetą.

Molekulės diena minima nuo spalio 23 d. (10/23) nuo 6:02 val. ryto iki 18:02 vakaro, nes tai rašoma, panašiai, kaip Avogadro skaičius, kuris yra lygus 6,022 × 10 pakelta 23-čiuoju. Avogadro skaičius – tai vieną moį sudarančių molekulių dalelyčių skaičius. 

Paklaustas, ar Molekulės dieną minės „Droplet Genomics“ kolektyvas, K.Leonavičius šyptelėjo, kad šventės neplanuoja, bet ji yra 100 proc. susijusi su jų vykdoma veikla.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.