birželio
18

Iš Olandijos į Vilnių atkeliauja varpai

Prieš keletą metų VšĮ Lietuvos verslo paramos agentūra pasirašė projekto finansavimo ir administravimo sutartį su VšĮ Šv. Jokūbo kultūros centru, kuris pradėjo vykdyti projektą „Kariliono įrengimas Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo dominikonų bažnyčios bokšte“.
Tuomet VšĮ Šv. Jokūbo kultūros centro direktoriaus Virginijus Eglinas, daugelio žinomas kaip brolis Pijus, svajojo, jog 2016 m., švenčiant Dominikonų ordino  800-ąsias įkūrimo metines, Vilniui, Lietuvai ir bažnyčiai ta proga padovanoti kūrinį unikaliu instrumentu.  tačiau tokia diena  galbūt ateis šiek tiek anksčiau.
Naujajam karilionui išlieti varpai į Lietuvą atvyks prieš pat Jonines.  Visi norintys nuo birželio 23 iki 27 dienos galės juos pamatyti eksponuojamus Vilniaus Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčioje, atidarytoje kasdien nuo 9 iki 19 val.
Šis projektas buvo inicijuotas, norint Vilniuje įrengti itin retą, unikalų instrumentą. Tokie instrumentai Lietuvoje yra tik du: 35 varpų karilionas Kaune ir 48 varpų Klaipėdoje. O štai karilionų tėvynėje Olandijoje, kur ir buvo liejami Vilniaus kariliono varpai,  yra karilionų, kurie gaudžia net dviem šimtais varpų. Vilniuje planuojama įrengti 61–63 varpų karilioną, taigi jis taptų didžiausiu ne tik Lietuvoje, bet ir visose Baltijos valstybėse.
Projektui, kurio metu ruošiamasi įrengti karilioną Vilniuje, buvo skirta apie 579 tūkst. Eur lėšų  iš Europos regioninės plėtros fondo. Projekto metu  renovuotas ir Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo dominikonų bažnyčios pietinis bokštas kariliono įrengimui.
Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo dominikonų bažnyčia yra Vilniuje, šalia Lukiškių aikštės, kuri yra istoriškai svarbi Lietuvai ir Vilniaus miestui.
Pirmoji bažnyčia Lukiškėse funduota 1624 metais Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo dieną, t. y. gegužės 1-ąją. Smolensko kaštelionas Jurgis Liutauras Chreptavičius dovanojo Vilniaus dominikonams 40 000 auksinų, nurodydamas Lukiškių kapinėse pastatyti bažnyčią ir vienuolyną. XVII a. viduryje minimi keturi vienuoliai, kurie buvo įpareigoti nemokamai atlikti bažnytines apeigas laidojant neturtinguosius.
Nuo 1948 m. neveikusią ir labai sunykusio interjero bažnyčią 1992 m. imta restauruoti.
Karilionas (pranc. carillon) – tai tarpusavyje suderintų įvairaus dydžio varpų komplektas. Varpų skaičius gali svyruoti nuo 23 iki 80. Karilionai dažniausiai būna su klaviatūra ir pedalais, skirtais skambinti gyvam muzikantui, tačiau karilionas gali skambėti ir automatiškai, naudojant kompiuterį Klaidingai manoma, jog karilionas yra tik religinis instrumentas: juo gali būti skambinama įvairių žanrų muzika – nuo paprastų melodijų iki sudėtingų klasikinių ar šiuolaikinių kūrinių, džiazo ir t. t. Kartu gali groti ir simfoninis orkestras, dainuoti chorai ar solistai.
 
 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.