spalio
22

LVPA priemonės tam, kad pasaulis netaptų šiltnamiu

Ekstremalios oro sąlygos, kurios naikina biologinę įvairovę, neigiamai veikia ekonomiką ir žmonių sveikatą jau nebestebina. Tai – klimato kaitos padariniai, kurių mažinimo priemonių savo portfelyje turi ir Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA).

Valstybės raginamos skatinti kurti ir naudoti modernias technologijas, padėsiančias stabdyti žalingų dujų išmetimą į atmosferą, keisti neatsakingo vartojimo įpročius. Spalio 24-tąją, Tarptautinę klimato kaitos dieną, pasaulio visuomenė apie tai kalba viešose diskusijose, įvairiais būdais atkreipia dėmesį į aštrėjančią problemą – rungtynėmis, eitynėmis, šokių čempionatais, kopimais į kalnus, medžių sodinimo akcijomis.

Globaliame pasaulyje vykstantys pražūtingi klimato kaitos padariniai ekonomiškai netiesiogiai veikia ir Lietuvą. Nors mūsų šalis yra laikoma viena mažiausiai paveikiamų valstybių pasaulyje, tačiau su didėjančiu pagreičiu šylantis klimatas jau daro poveikį Lietuvos vandens išteklių, aplinkos oro kokybės, kraštovaizdžio, atliekų tvarkymo, miškų, žemės ūkio ir kitoms sritims.

Žalia, ekologiška, saugu

Pasak LVPA direktoriaus Aurimo Želvio, Europos Komisija pabrėžia būtinybę imtis drąsių veiksmų kovojant su klimato kaita. Anot jo, mūsų šaliai itin svarbu toliau skatinti energijos vartojimo efektyvumą ir atsinaujinančių energijos išteklių dalį galutiniame vartojime bei transporto sektoriuje, padėti įmonėms diegti technologines ekoinovacijas.

„2021−2027 m. svarbiausias uždavinys ES investicijose nacionaliniam verslui - paskatų sistemos sukūrimas inovacijoms. Skautiškai mąstant, Lietuvoje mes gana greitai vieni iš pirmųjų pastebime, ko EK siekia, tačiau ne visada laiku pavyksta sukonstruoti paskatas tvarioms verslo inovacijoms. Motyvacija ir kompetencijos inovacijų greičiui ir tvarumui, ekonaudų realizavimui socialiai atsakingame versle yra atviri klausimai“, − pabrėžia A. Želvys.

Vienos populiariausių agentūros administruojamų priemonių „Eco-inovacijos LT“ ir „Eco-inovacinos LT+“ atitinka ES „Žaliojo kurso“ tikslus ir skatina neutralaus poveikio klimatui, modernią, efektyvaus išteklių naudojimo ekonomiką. Pagal šias priemones LVPA yra pasirašiusi 229 sutartis, projektų vykdytojams skirta beveik 93 mln. Eur ES investicijų.

„Hidroelektrinės, saulės, vėjo, potvynių ir atoslūgių jėgainės generuoja elektros energiją be atmosferai kenksmingų dujų išmetimo, visos ekologiškos energijos gamybos būdų skatinimo priemonės kartu yra ir kovos su pražūtingais klimato kaitos padariniais priemonės“, − atkreipia dėmesį A. Želvys.

Anot LVPA vadovo, tiems tikslams pasitarnavo agentūros administruojama priemonė „Atsinaujinantys energijos ištekliai pramonei LT+“, kuri atliepia Lietuvos įsipareigojimus ES prioriteto „Žalesnė Lietuva“ uždaviniams. Pagal šią priemonę su projektų vykdytojais LVPA pasirašiusi 171 sutartį, projektams įgyvendinti skirta 32 mln. Eur ES lėšų.

Iš viso energetikos projektams pagal 513 pasirašytų sutarčių LVPA skyrė 514 mln. Eur ES investicijų.

Gamyba tampa vis švaresnė

Vis daugiau gamybinių įmonių, suprasdamos savo atsakomybę, stengiasi technologinius procesus tobulinti, kad jie taptų ekologiškesni, neteršiantys aplinkos. Procesai keičiami ir dėl naudos pačioms įmonėms - patobulinti, dažnai jie taupo naudojamą energiją, medžiagas.

Pavyzdžiui, UAB "Margūnas", siekdama prisidėti prie klimato kaitos mažinimo, šiuo metu įgyvendina projektą, kuriuo siekiama sumažinti cheminių medžiagų gamybai sunaudojamų žaliavų kiekį, suteikti galimybę teikti taros plovimo paslaugą klientams. Jam įgyvendinti pagal sutartį su LVPA skirta beveik 1,5 mln. Eur.

UAB „Stigma“, gavusi 273 tūkst. Eur ES lėšų optimizavo įmonėje vykdomus procesus, įdiegė  technologines ekoinovacijas, kurios sumažino elektros energijos ir tepalų naudojimą visuose gamybos procesuose ir tuo prisidėjo prie neigiamos klimato kaitos ir šiltnamio efekto pasekmių sumažinimo.

O šiuo metu bendrovė įgyvendina projektą pagal priemonę „Atsinaujinantys energijos ištekliai pramonei LT+“, kuriam pagal sutartį su LVPA skirtas beveik 200 tūkst. Eur ES finansavimas.

Šiuo metu pagal priemonę „Eco-inovacijos LT“ ir „Eco-inovacijos LT+“ vykdomi 102 projektai, baigti – 127, o pagal priemonę „Atsinaujinantys energijos ištekliai pramonei LT+“ įgyvendinami 75, baigti – 96 projektai.
 
 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.