spalio
26

Medininkų pilis - ES struktūrinių fondų investicija į Lietuvos istoriją

Kartais nematome to, kas visai šalia. Ar daugelis iš mūsų yra aplankę visas Lietuvos pilis ar dvarus?
Pažintį su mūsų šalies istorija galima pradėti ir nuo visai netoli Vilniaus esančios Medininkų pilies.
Dabar nedidelis ir ramus Medininkų miestelis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikais buvo vienas didžiausių Lietuvos miestų ir svarbus gynybinis centras. Jo reikšmę įrodo tai, kad čia buvo pastatyta viena iš septynių pirmųjų katalikų bažnyčių Lietuvoje.
Taip pat čia stovėjo bene didžiausia Baltijos šalyse aptvarinė mūrinė pilis – su įtvirtinamais  ji užėmė  net 6,5 ha, o pilies sienos sudarė aptvarą,  kurio perimetras siekė net 568 m.
Manoma, kad Medininkų pilis iškilo didžiojo kunigaikščio Gedimino laikais. Pilis yra viena iš ankstyviausių Lietuvoje aptvarinių pilių, savo struktūra panaši į Kauno, Krėvos bei Lydos pilis. Tai buvo itin galinga pilis: 14-15 m. aukščio sienos, apie 280 šaudymo angų, ketveri įvažiavimo vartai , keturi bokštai. Svarbiausias iš jų – šiaurės rytų kampe buvęs penkiaaukštis donžonas – gynybinis ir gyvenamasis bokštas. Kadaise jis siekęs net iki 30 m. aukščio. Dabar  - 23 m.
Per 1655 m. karą su Rusija pilis buvo apgriauta ir nebeatstatyta. Medininkų pilis iro gamtos ir žmonių naikinama, ypač per karus. Medininkų pilies liekanos pradėtos tvarkyti 1960 m. Dabar ji priklauso Trakų istorijos muziejui. Pirmasis atstatomo bokšto akmuo buvo įmūrytas 1993 m. liepos 6 d., minint karaliaus Mindaugo karūnavimo 740 m.
Padėtį pakeitė Europos Sąjungos struktūrinės fondų  investicijų lėšos. 2012 m. buvo rekonstruotos gynybinės pilies sienos su vartais ir minėtasis donžonas, rūsyje ir trijuose jo aukštuose įrengtos 4 salės. Čia Trakų istorijos muziejus, kuriam šiuo metu priklauso Medininkų pilis, pristato  Lietuvos Kunigaikštystės mūro pilių, XIV – XVIII a. ginkluotės, archeologinių radinių, X – XX a. sidabro dirbinių ekspozicijas.
Niekada savo nuolat gyvenančio kunigaikščio šeimininko neturėjusi ir dažniausiai gynybai nuo išorės priešų naudota Medininkų  pilis 2012 m. rugsėjį  duris atvėrė turistams.
Į pilies renovaciją investuota apie 2 mln Eur iš ES struktūrinių paramos fondų.

Komunikacijos skyrius
(85) 2034866


foto wikipedia.org

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.