balandžio
30

LVPA susumavo 16-a narystės metų ES: Lietuvos verslui skirta 2,7 mlrd. Eur investicijų

Gegužės 1-ąją minint įstojimo į Europos Sąjungą dieną, Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA) fiksuoja įspūdingus bendradarbiavimo su ES ir šalies verslo atstovais bei mokslo institucijomis rodiklius. Per 16 metų agentūra pasirašė sutartis su beveik 3 tūkst. klientų visoje Lietuvoje. Per ES fondus į klientų projektus padėjo investuoti 2,7 mlrd. Eur.

Investicijos dar augs

„Iš daugybės ES teikiamų privalumų valstybėms narėms vienas svarbiausių, kurį jau 16 metų sėkmingai yra pasitelkusi ir Lietuva, laisvas žmonių, prekių, paslaugų ir kapitalo judėjimas visoje ES teritorijoje, apimančioje 447 mln. gyventojų. Kad patekimas į ES rinką bei dalyvavimas joje būtų efektyvesnis ir įmonės galėtų pasiūlyti modernias technologijas, inovatyvius produktus ar paslaugas, skiriamas finansavimas projektams, taip skatinant tvarų nacionalinio verslo ir regiono ekonomikos augimą“, – teigia LVPA vadovas Aurimas Pautienius–Želvys.

LVPA fiksuoja, kad nuo 2004 metų iš viso pasirašė finansavimo sutarčių su 2761 klientu, tai įvairaus dydžio ES investicijas pasitelkusios šalies įmonės ir institucijos. Pasirašytų sutarčių vertė siekia 4,7 mlrd. Eur, iš jų – 2,7 mlrd. Eur yra ES skirtas finansavimas, kiti 2 mlrd. Eur – nuosavos projektų vykdytojų lėšos.

Per pastaruosius 16 metų įmonių ir kitų institucijų atstovai, bendradarbiaudami su LVPA, įgyvendino 6560 projektų ir taip ne tik skatino savo bendrovių efektyvumą, produktyvumą ir konkurencingumą, bet ir kūrė aukštą pridėtinę vertę šaliai.

„Dirbdami su verslo atstovais ir savininkais ne tik Vilniuje ar Kaune, bet ir mažesniuose šalies miestuose ir miesteliuose įsitikinome, kad bendrovių verslo projektai yra šalies ekonomikos variklis. Daugiausiai per 16 metų išmokome iš sėkmingų projektų, padėjusių įmonėms tapti dar modernesnėms, inovatyvesnėms ir tvaresnėms“, – teigia A. Pautienius–Želvys.

Kita vertus, atkreiptinas dėmesys, kad inicijuodamos projektus ir naudodamos ES struktūrinių fondų lėšas, įnešdamos nuosavą finansinį įnašą, įmonės, ypač regionų, tampa skaidresnės, atsakingesnės. Toks projektų valdymo ir ES investicijų bei reikalavimų šalutinis teigiamas poveikis.

LVPA vadovas pažymi, kad įvardyti ES investicijų paslaugų verslui rodikliai metų pabaigoje, pasibaigus 2014–2020 m. ES finansavimo laikotarpiui, bus dar aukštesni. Šiuo metu LVPA baigia vertinti daugiau nei 300 verslo MTEP paraiškų pagal priemonės „Eksperimentas“ kvietimą, taip pat vertinamos „Dizainas LT“, „Skaitmeninių inovacijų centrai“ ir kitų ES investicijų priemonių paraiškos. Tuo pat metu įmonės kviečiamos dalyvauti ir naujuose ES investicinių priemonių kvietimuose, tarp jų – „Atsinaujinantys energijos ištekliai pramonei LT+“, „Pramonės skaitmeninimas LT“ ir „Eco-inovacijos LT+“.
 
Verslo ir verslumo skatinimo projektų segmentas didžiausias

Nuo įstojimo į ES pradžios didžiausią dalį LVPA klientų sudaro verslo technologiniai ir verslumo skatinimo projektai. Agentūra pasirašiusi sutartis dėl daugiau kaip 3600 verslo ir verslumo skatinimo projektų, o jiems skirtas ES finansavimas iš viso sudarė 743,2 mln. Eur. Kita pagal apimtis didžiausia sritis – energetikos tematikos projektai. LVPA yra pasirašiusi 1389 sutartis tokiems projektams finansuoti, o jiems skirtas finansavimas sudaro daugiau nei 1 mlrd. Eur. Taip pat skaičiuojama, kad svarią finansuojamų projektų dalį sudaro mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) krypties projektai, atitinkamai – 1102 projektai. Jiems finansuoti skirta 481,8 mln. Eur. Dar viena LVPA administruojama sritis – turizmo krypties projektai. Per visą laikotarpį agentūra pasirašė sutarčių 416 tokių projektų įgyvendinti, jiems buvo skirtas 405,6 mln. Eur siekiantis ES finansavimas.

Pabrėžia inovatyvių MTEP projektų svarbą

LVPA vadovas išskiria inovatyvių produktų ir paslaugų kūrimo (MTEP) projektų svarbą, kurie ypač sunkmečio laikotarpiu nacionaliniam verslui yra kritiškai svarbūs. „Šios srities projektai išskiriami ir tarp labiausiai atsparių krizėms kartu su ekonominės infrastruktūros projektais“, – pabrėžia A. Pautienius-Želvys. Žvelgiant į statistiką matyti, kad iš viso LVPA MTEPI priemonių finansavimui nuo 2004 metų buvo paskirta 225,54 mln. Eur. Didžiausias finansavimas, t.y. 156,31 mln. Eur buvo teikiamas pagal didelio pasisekimo sulaukusią priemonę „Intelektas – bendri mokslo ir verslo projektai“.
 
Žvelgiant į tai, kaip šalies bendrovės iki šiol investuoja į MTEP projektus pagal sumaniosios specializacijos prioritetus (SMART), matyti, kad labiausiai domimasi galimybe kurti naujus gamybos procesus, medžiagas ir technologijas. Pagal šį prioritetą į projektus investuota 44,81 mln. Eur ES investicijų. Panaši investicijų suma, t.y. 44,28 mln. Eur skirta projektams pagal prioritetą sveikatos technologijos ir biotechnologijos, atitinkantį ir gyvybės mokslų sektoriaus prioritetą. Transporto, logistikos bei informacinių ir ryšių technologijoms (IRT) ES finansavimas iki šiol siekė 31,54 mln. Eur.
 
Apie LVPA
Viešoji įstaiga Lietuvos verslo paramos agentūra įgyvendina Lietuvos verslo plėtrai ir jo tarptautiniam konkurencingumui didinti skirtas nacionalines strategijas ir programas, kryptingai padeda investuoti paramą verslui, taikomiesiems moksliniams tyrimams ir eksperimentinei plėtrai, modernių technologijų diegimui, skaitmeninimui, ekologinėmis inovacijoms, atsinaujinančiai energetikai, administruoja Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir valstybės biudžeto lėšas, užtikrina informacijos apie reikalavimus ir ES paramos paskirstymą sklaidą.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.