lapkričio
10

Mokslas taikai ir vystymuisi palaikomas ir ES investicijomis

Devynioliktąjį kartą tarptautinei bendruomenei minint Pasaulinę mokslo dieną taikai ir vystymuisi Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA) skaičiuoja tos srities projektus ir jiems finansuoti skirtas ES investicijas, mokslo institucijos rengia tai datai skirtas konferencijas, įmonės - atvirų durų dienas.

Nuo 2002 m. lapkričio 10 d. skatindama visame pasaulyje minėti šią dieną, UNESCO siekia atkreipti visuomenės dėmesį į mokslo svarbą, supažindinti su naujovėmis, skatinti jaunimą juo domėtis ir siekti.

LVPA direktoriaus Aurimo Želvio nuomone, norint įveikti sudėtingus ateities iššūkius  ir nacionalinio verslo eksporto interesus, būtina kompleksiškai stiprinti nacionalinius MTEPI projektinius gebėjimus sumanios specializacijos ir proveržio srityse (sveikatos technologijos ir biotechnologijos, informacinės ir ryšių technologijos, nauji gamybos procesai, medžiagos ir technologijos), įgyvendinant misijomis grįstas programas.

„Viena vertus, be naujų mokslo išradimų technologijos moraliai sensta, todėl šioje srityje reikalingi vis nauji išmintingi mokslo ir studijų institucijų protai ir energingi kūrėjai, kad būtų kuo daugiau drąsių idėjų ir tvarių sprendimų. Kita vertus, ypač svarbu stiprinti ir verslo produktų kūrimo projektų valdymo pajėgumus, tačiau MTEPI paskatoms teisės aktų aplinka turi taip pat reikšmingos įtakos“, − sako A. Želvys.

Artėjam prie milijardo

LVPA portfelyje mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) sričiai 2014−2020 m. ES finansavimo periodu pagal 738 sutartis skirta 443,2 mln. Eur. Bendra projektų vertė – 721 mln. Eur. Šiuo metu yra baigti 258 projektai, kuriems buvo skirta bemaž 90 mln. Eur ES investicijų.

Daugiausiai sutarčių sudaryta pagal priemonę „Intelektas. Bendri mokslo-verslo projektai“ - 268, o jų projektams finansuoti skirta 142 mln. Eur ES lėšų. 176 projektai, kuriems buvo skirta 71,2 mln. Eur ES investicijų, jau baigti.

Tebevykdomi visi 213 projektų pagal priemonę „Eksperimentas“, kuriems skirta 144 mln. Eur ES lėšų, taip pat 42 projektai pagal priemonę „COVID-19 MTEP“.

Mokslo projektai taip pat finansuoti pagal priemones „Smart FDI“, „Ikiprekybiniai pirkimai LT“, „Smartinvest LT+“, „Intelektas LT-2“ ir kt.

Keletas iš 738 projektų

Pasak A. Želvio, ES finansavimą gauna progresyvūs, perspektyvūs projektai, kurie ne tik atitinka reikalavimus, bet ir kuria pažangias, konkurencingas technologijas, priemones, įrangą, kuria „smegenų centrus“ naujoms idėjoms vystyti ir įgyvendinti.

Gavusios ES paramos lėšų, įmonės galėjo įgyvendinti pažangias ateities idėjas. Pavyzdžiui, UAB Biotechnologinės farmacijos centras "Biotechpharma“ pagal sutartį su LVPA gavo lėšų finansuoti projektą „Biopanašių monokloninių antikūnų gamybos technologijų sukūrimas“,  UAB "Kamieninių ląstelių tyrimų centras" – „Kamieninių ląstelių kultivavimo/pagausinimo iki terapinio ląstelių kiekio technologijos sukūrimas“.

ES lėšos UAB “Femtika” padėjo vykdyti „Lazerinių technologijų, skirtų optinių mikro-struktūrų integravimui šviesolaidžiuose, sukūrimas“, o UAB „ALTECHNA R&D“ – „Investicijos į mikrofluidinių kiuvečių sukūrimui reikalingus MTEP“.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.